Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 2 комбінованого типу Ізюмської міської ради

 





Сторінка фізінструктора

 

Забашта Любов Петрівна
- фізінструктор

 

  

 

 

Консультація для батьків

«Загартування замість лікування»

Сьогодні батьків та дітей перш за все цікавить питання, як саме укріпити здоров’я дітей. Ми всі добре знаємо, що здоров’я кожної людини повинно бути суто особистою справою. Медицина безумовно, займається цим питанням, але в той момент, коли людина захворіла. Кажуть, що людина - коваль свого щастя, а значить вона повинна бути і ковалем свого здоров’я, тому в дитини з дня її народження потрібно формувати навички до дбайливого ставлення до свого здоров’я.

      Останнім часом спостерігається зниження числа абсолютно здорових дітей у 5 разів - це становить 10 відсотків здорових людей від загальної кількості. Більш ніж у 70 відсотків дітей є функціональні відхилення, у 50 відсотків є хронічні захворювання. Кожна третя дитина має зниження гостроти зору.

      У зв’язку з цим останнім часом головним напрямком батьківської турботи  є оздоровлення дітей.  Турбота про щастя і здоров’я  фізичне і психічне, закладається саме в дитинстві. Здоров’я дитини, формування характеру, виховання в нього корисних навичок та вмінь – найважливіші завдання, які стоять перед дорослими.  Щоб ця робота мала успіх, батьки повинні стати не тільки спостерігачами , але й безпосередніми учасниками.

       Зараз  хочу познайомити з основними напрямами загартування, яке направлене на оздоровлення дітей, сприяє опірності організму вірусним інфекціям,  запобігає виникненню гострих захворювань.

Загартовування водою: 1. Умивання прохолодною водою обличчя, рук до ліктя.

2.Обливання ніг.                                                                

 3.Рекомендується взимку після денного сну, в теплі пори року – перед денним сном . Температура води від +20 до+18.При обливані водою контрастних температур початкова температура +36, кінцева + 25.Супутні заходи: поступування ногами ,згинання і розгинання  пальців.

 4.  Вологе обтирання тіла рукавичкою або рушником .

5. Для дітей від трьох років і більше проводиться щодня після ранкової гімнастики або денного сну . Тривалість – 1 хвилина . Температура води від + 34 до 23. Супутні заходи:  різноманітні рухи руками,  повороти,  нахили тулуба

6.Обливання тіла. Бажано після ранкової гімнастики або денного сну. Тривалість 15-35 секунд. Температура + 35. Гігієнічний душ (2 рази на тиждень по 1 хвилині для дітей від 4 до 7 років, температура води взимку з +34 довести до +28.

Загартування повітрям:1. Провітрювання кімнат здійснюється через 1,5 години, холодної пори року впродовж 15-20 хвилин. Теплої пори року діти навчаються, граються при відчинених фрамугах, температура в приміщені +15 - +20.

   Супутній провітрюванню захід: вологе прибирання помешкання .

 2.   Прогулянка на свіжому повітрі. Оптимально тричі на день.

 3.  Супутні заходи: ігри, праця у природі, самостійна рухова діяльність, колективне виховання загальнорозвивальних вправ.

     Хочу вам сказати, що головним завданням у діяльності батьків вдома на сучасному етапі повинно бути збереження і зміцнення здоров’я дітей, формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя  в їхніх батьків.

   

              «Роль здоров`язбе рігаючих технологій у вихованні дошкільнят»

 

Здоров’я дітей - одне з основних джерел щастя, радості і повноцінного життя батьків, вихователів, суспільства в цілому. Для України головною проблемою, яка пов’язана з майбутнім держави, є збереження і зміцнення здоров’я дітей . Турботу викликає різке погіршення стану фізичного та розумового розвитку підростаючого покоління, зниження рівня народжуваності й тривалості життя, зростання смертності, особливо дитячої.

 Тому головним завданням у діяльності педагогічних колективів навчальних закладів на сучасному етапі повинно бути збереження і зміцнення здоров’я дітей, формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя у вихователів, учнів та їхніх батьків.

        Мета сучасного дитячого садка - підготовка дітей до життя. Кожен вихованець має отримати під час навчання знання, що знадобляться йому в майбутньому житті. Здійснення означеної мети можливе за умови запровадження технологій здоров’язберігаючої педагогіки.
        Вихователь, володіючи сучасними педагогічними знаннями, при постійній взаємодії з дітьми, їхніми батьками, медичними працівниками та  психологами, планує й організовує свою діяльність з урахуванням пріоритетів збереження та зміцнення здоров’я всіх суб’єктів педагогічного процесу. У своїй роботі він звертається до різноманітних педагогічних технологій. У класифікації освітніх технологій (управлінської діяльності, організації навчального процесу, виховної роботи та ін.) останнім часом виокремилася нова група - здоров’язберігаючі технології.

        Слід зазначити, що здоров’язберігаюча педагогіка не може бути представлена як конкретна освітня технологія. Разом з тим, поняття "здоров’язберігаючі технології" об’єднує в собі всі напрями діяльності загальноосвітнього закладу з формування, збереження та зміцнення здоров’я дитини.

Здоро 'язберігаючі - ті, що створюють безпечні умови для перебування, навчання та праці в дитячому садку, та ті, що вирішують завдання раціональної організації виховного процесу (з урахуванням вікових, статевих, індивідуальних особливостей та гігієнічних вимог), відповідності навчального та фізичного навантаження можливостям дитини. До конкретних методі   належать:
 - диспансеризація вихованців;
 - профілактичні щеплення;
 - забезпечення рухової активності;
 - вітамінізація, організація здорового харчування (включаючи дієтичне);
 - заходи санітарно-гігієнічного характеру, пов'язані з респіраторно-вірусними інфекціями,         зокрема грипом.
      Оздоровчі - технології, спрямовані на зміцнення фізичного здоров'я дітей, підвищення потенціалу (ресурсів) здоров’я: фізична підготовка, фізіотерапія, аромотерапія, загартування, гімнастика, масаж, фітотерапія, музикотерапія.

Деякі методи (наприклад, фітотерапія та гімнастика) залежно від характеру впливу та способів застосування і категорій дітей можуть використовуватись як у межах здоров’язберігаючих, так і в межах оздоровчих технологій.

Виховання культури здоров'я - виховання у вихованців особистісних якостей, які сприяють збереженню та зміцненню здоров'я, формування уявлень про здоров'я як цінність, посилення мотивації на ведення здорового способу життя, підвищення відповідальності за особисте здоров'я, здоров’я родини.

Для досягнення мети здоров’язберігаючих освітніх технологій застосовуються такі групи засобів:
 - рухової спрямованості (фізичні вправи, фізкультхвилинки, динамічні перерви, лікувальна фізкультура, рухливі ігри та ін.);
 - оздоровчі сили природи (сонячні та повітряні ванни, водні процедури, фітотерапія, інгаляція, вітамінотерапія та ін.);
 - гігієнічні (виконання санітарно-гігієнічних вимог; особиста та загальна гігієна, дотримання режиму дня та режиму рухової активності, режиму харчування та сну та ін.).

У навчальному закладі найбільш доцільними є технології, які:
 - мають за основу комплексний характер збереження здоров’я;
 - беруть до уваги більшість факторів, що впливають на здоров’я;
 - враховують вікові та індивідуальні особливості дітей;
 - забезпечують запровадження цілей та змісту політики освітнього закладу зі зміцнення здоров'я дітей та формування здорового способу життя;
 - контролюють виконання постанов, зміст яких має здоров’язберігаючий та профілактичний характер;
 - постійно покращують санітарно-гігієнічні умови навчального закладу, матеріально-технічну та навчальну базу, соціально-психологічний клімат у колективі відповідно до сучасних вимог;
 - обґрунтовують умови послідовності в реалізації технології;
 - здійснюють періодичну оцінку ефективності технології;
 - залучають батьків до збереження та зміцнення здоров'я дітей;
 - практикують особистісно зорієнтований стиль навчання та стосунків з дітьми;
 - створюють освітнє середовище, що забезпечує комфортні та безпечні умови життєдіяльності вихованців та вихователів.

Дитячий садок працює в режимі 5-денного тижня, 1 день на місяць - оздоровчий, що є найбільш сприятливим для виконання задач по інтеграції оздоровчого процесу в навчальний. До навчального плану включені заняття з валеології. У режим роботи дитячого закладу в обов’язковому порядку введені ранкова гімнастика з музичним супроводом, фізкультхвилинки, динамічні паузи на кожному занятті.

Педагогами дитячого садка розроблені та використовуються на кожному занятті оздоровчі динамічні паузи, які допомагають поновити розумову та фізичну працездатність.
Також розроблено вправи для психологічного розвантаження учнів на кожному занятті.

Для збереження здоров’я дітлахів велике значення має організація раціонального харчування. У садочку проводиться  харчування дітей , яке відповідає дієтичним вимогам і фізіологічним потребам дітей .При створенні раціону харчування для вихованців дотримується збалансування енергетичної цінності вмісту білків, жирів і вуглеводів. Щодня проводиться аналіз меню. Строго виконуються всі необхідні умови санітарного контролю. Для активізації захисних функцій організму проводиться вітамінізація.

              На заняттях фізкультури  інструктор з фізкультури враховує вікові та анатомо-фізіологічні особливості розвитку дітей , сприяює формуванню вмінь та навичок здорового способу життя, профілактики захворювань, травматизму. Прищеплює інтерес та звички до занять фізичними вправами, надає елементарні знання з фізкультури, гігієни та здорового способу життя, виховуює бережливе ставлення до свого здоров’я, сприяює вихованню морально-вольових і психологічних якостей особистості.




На заняттях здійснюється диференційований підхід до дітей, враховується рівень здоров’я та рівень фізичної підготовленості. Базуючись на цих показниках, інструктор підбирає фізичні вправи, навантаження, враховують їхню інтенсивніс.  Усі діти відвідують обов’язкові заняття,  виконують загальнорозвиваючі та коригуючі вправи з різним фізичним навантаженням та ті, які їм не протипоказані.

              Для впровадження здоров’язберігаючої діяльності вдитячому садку створена медико-психологічна служба, до складу якої входять 2 блоки: медико-валеологічний і психологічний.
    Медико-валеологічний проводить контроль за станом здоров'я, фізичним розвитком дітей, який починається із першого обстеження, а потім при повторних обстеженнях щороку дається оцінка стану здоров'я, фізичного розвитку, вирішується питання про індивідуальні призначення реабілітаційної і корекційної роботи. При повторних обстеженнях оцінюється динаміка стану здоров'я, фізичного розвитку, враховується ефективність реабілітації, результати доводяться до вихователів, батьків, фіксуються в банку даних про здоров’я учнів. Цей блок здійснює контроль за санітарно-гігієнічним станом і профілактикою травматизму.

    Робота психологічної служби дитячого садка спрямована на формування в учнів здорового способу життя. Іншими словами, вона розглядає й тримає під контролем процес та результат включення індивіда у соціальні відносини. У процесі соціалізації індивід стає особистістю та отримує необхідні для життя серед людей знання, вміння, навички, тобто значимість спілкуватися та взаємодіяти з іншими людьми. Розвиток людини неможливо зрозуміти окремо від родини, соціальної групи та культури. У цьому процесі спостерігають три фази: адаптація - активне засвоєння існуючих норм; індивідуалізація - пошук засобів щодо прояву своєї особистості; інтеграція - поєднання групових та індивідуальних потреб.

        Формування ціннісної мотивації особистості до здорового способу життя, виховання здорової людини - процес досить складний і суперечливий. На нього впливають умови розвитку держави, громадська думка, тобто найчастіше ті чинники, що не залежать від дитячого садка. Орієнтація і стан сімейного виховання не завжди допомагають нам у цій роботі. Збільшення кількості проблемних родин, зайнятість батьків, звідси - несумлінне виконання виховних функцій. До того ж, за результатами соціологічних досліджень, багато дітей саме в родині здобувають перший негативний життєвий досвід., Тому слід не один рік працювати над тим, щоб кожна дитина усвідомила той факт, що стан здоров’я і творчих можливостей людини майже на 70 % залежить від неї самої, від рівня і стилю її життя, від її власної культури здоров’я і тільки на 30 % - від чинників зовнішнього середовища, а також те, що здоров’я є основною життєвою цінністю людини.


       Звичайно, вирішення проблеми збереження здоров'я дітей та підлітків потребує великої уваги всіх зацікавлених у цьому: педагогів, медиків, батьків, представників громадськості. Однак особливе місце та відповідальність з оздоровчій діяльності відводиться освітній системі, яка повинна й має всі можливості для того, щоб зробити освітній процес здоров’язберігаючим, і в цьому випадку мова йде вже не просто про стан здоров’я сучасних дітей, а про майбутнє України.

 

 

 

КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ 

  "СПОРТ І ДІТИ"      
 
Хто з батьків не хоче, щоб їх дитина виросла здоровою і фізично міцною? Безумовно таке бажання є у кожного. Але далеко не всі знають з чого потрібно починати, з якого віку можна починати залучення дітей до спорту, а також у який спорт віддати дитину. На всі ці запитання можуть відповісти фахівці, для яких тема спорт і діти є основною діяльностю. Але найважливіше - необхідно дізнаватися у самого малюка, чим він хоче займатися, оскільки йому таке проведення часу не сподобаеться, то можна на довго відбити бажання до занять спортом.
 
    Часто батьки плутають поняття між серйозними заняттями спортом з подальшими планами зробити з дитини чемпіона, і звичайні заняття спортом для дітей, метою яких є привчити дитину до дисципліни, зробити його витривалим і сильним. Саме тому тему спорт і діти потрібно обов'язково обговорити з тренерами дитячих секцій. Вони ж підкажуть, як зацікавити дитину спортом, і яким видом спорту зайнятися дитині, щоб розвинути у нього певні навички. Більшість фахівців щодо питання, коли дитину віддавати в спорт, сходяться на думці, що оптимальний вік для цього – п'ять років. Оскільки п'ятирічний малюк вже досить доросла і самостійна, але в теж час у нього рухливі суглоби, гнучке тіло і практично відсутній страх.
Отже, ми з'ясували, що для того щоб визначитися в який спорт віддати дитину необхідно в першу чергу проконсультуватися з фахівцями, а також дізнатися думку його самого. Крім того, важливим моментом є консультація з педіатром. Після проведення огляду він відповість, чи можна вашій дитині займатися спортом і підкаже, який вплив надає кожен конкретний вид спорту на дітей.
Часті випадки, коли дитина ходить у секцію кілька тижнів або місяців і навідріз відмовляється продовжувати. У цьому випадку не слід змушувати його, оскільки спорт для маленьких дітей – це в першу чергу радість і задоволення. Тому, вибираючи секцію, потрібно проаналізувати характер і фізичні можливості малюка. Наприклад, дівчинку, яка хоче займатися танцями не слід віддавати в секцію єдиноборств, а хлопчика, що мріє стати чемпіоном з боксу, залучати до занять гімнастикою або фігурним катанням. Необхідно, щоб заняття спортом для дітей були виключно позитивними і приносили позитивні емоції.

 

РЕКОМЕНДОВАНІ ДИХАЛЬНІ ВПРАВИ ДЛЯ ДІТЕЙ
  Трубач  Сидячи, кисті рук затиснути в трубочку, підняти догори. Повільно видихаючи, голосно промовляти „п-ф-ф-ф”. Повторити 4-5 разів. Півень  Стати прямо, ноги нарізно, руки опустити. Підняти руки в сторони, а потім плескати ними по стегнах. Видихаючи, промовляти „Ку-ку-рі-ку”. Повторити 5-6 разів. Летить м’яч Стоячи, руки з м’ячем підняті вгору. Кинути м’яч від грудей вперед. Промовляти видихаючи „у-х-х-х-х”. Повторити 5-6 разів. Гуси летять  Повільна ходьба упродовж 1-2 хвилин. Піднімати руки в сторони – вдих, руки вниз – видих, промовляти „г-у-у-у-у”.